Kontrola platnosti dálniční známky
podle SPZ

Elektronické dálniční známkyznámé také jako e-známky, jsou digitální nálepky, které umožňují řidičům cestovat po zpoplatněných silnicích v České republice. 

Tyto elektronické viněty lze zakoupit u nás online a po zaplacení je lze okamžitě použít. Je důležité vědět, jak a kde zjistit platnost elektronické dálniční známky, zejména když platnost dálniční známky vyprší.

Jak a kde zjistit platnost elektronické dálniční známky

Nejjednodušší cesta, jak zjistit platnost své dálniční známky, je prostřednictvím našich webových stránek czdalnice.cz

OVĚŘIT PLATNOST FORMULÁŘ

Pomocí našeho formuláře se dozvíte, jaká je platnost dálniční známky. Do formuláře stačí doplnit stát registrace vašeho vozidla a vaši státní poznávací značku. Po vložení těchto údajů se vám zobrazí platnost vaší dálniční známky. 

Ověření platnosti

Stačí zadat SPZ vozidla a hned se dozvíte, zda máte platnou elektronickou dálniční známku či zda je Vaše vozidlo od úhrady osvobozeno.

Stát registrace vozidla

SPZ

Zadejte čísla a písmena, bez mezer, pomlček, diakritiky a speciálních znaků.

Můžete vyrazit na cestu

000

Platná

000

Vozidlo nemá pro dnešní den zakoupenou dálniční známku

Neplatná

Kdy mi končí dálniční známka

V České republice je možnost zakoupení dálniční známky na období deseti dnů, třiceti dnů nebo jednoho roku. Pro pohyb motorových vozidel po české dálniční síti je nutné tuto dálniční známku zakoupit pro všechna motorová vozidla, až na některé výjimky. Mezi tyto výjimky patří například elektrická vozidla, hybridní vozidla nebo vozidla na vodík, veterány a další. 

Počátek a konec platnosti dálniční známky je uveden na potvrzení o úhradě. Pokud si dálniční známku zakoupíte s okamžitou platností, je počátkem právě den a čas zaplacení dálniční známky. 

Pokud si zakoupíte dálniční známku s možností odložení počátku její platnosti, začíná tato platnost ve vámi vybraný den o půlnoci. Takovou dálniční známku lze zakoupit až s tříměsíčním předstihem. 

Konec platnosti dálniční známky je uveden v den konce platnosti a končí přesně ve 23 hodin 59 minut a 59 sekund. 

Dalším způsobem ukončením platnosti může nastat se zánikem vozidla, pro které je dálniční známka zakoupena. Dálniční známka je mezi vozidly nepřenosná. Při zániku vozidla tedy zaniká také dálniční známka. Při prodeji vozidla a jeho přepisu na nového majitele přechází spolu s vozidlem. 

Ověření platnosti elektronické dálniční známky

Ověřit platnost vaší dálniční známky lze několika způsoby. Prvním způsobem je ověření pomocí registru dálničních známek, ve kterém si můžete vše ověřit přes formulář výše. Zde se na základě státní poznávací značky vašeho vozidla dozvíte platnost vaší dálniční známky. 

Dalším způsobem, jak se platnost dozvědět, je na základě potvrzení o úhradě dálniční známky. 

Platnost se dá také ověřit prostřednictvím Policie ČR a Celní správy ČR. Vozidla těchto složek na sobě mají umístěné kamery, které dokáží ověřit platnost vaší dálniční známky. Tato varianta však může dopadnout negativně v případě, že vaše dálniční známka již platná není. Proto pokud si nejste jisti svou platností, doporučujeme její kontrolu prostřednictvím formuláře výše.