Zákaznická podpora

(+420) 228 229 397

ZASAZENO 56560

Věnujte pozornost dálniční známce, kterou jste si sami neaktivovali

Highway_viaduct
Asopotnik, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

V poslední době se objevuje čím dál více případů, kdy zákazníci zjistí, že mají aktivní dálniční známku, aniž by ji sami zakoupili. Někdy se může jednat o dobrý úmysl – třeba když vám známku, jako milé překvapení, pořídí člen rodiny. Nicméně co když jde skutečně o omyl? Jak snadno můžete přijít o známku, kterou jste si „nekoupili“, a jaké komplikace to může způsobit?

Když se platná známka objeví nečekaně

Představte si, že jednoho dne zjistíte, že vaše vozidlo má aktivní roční dálniční známku. Pravděpodobně byste byli příjemně překvapeni. Ale co když za tím stojí chyba? Aktivace dálniční známky nesprávnému vozidlu (zde se může jednat právě o vaše vozidlo) vzniká při chybném zadání SPZ. Problém tedy nastává v situaci, když se osoba, jež se chybného zadání SPZ dopustila a vlivem čehož jí známka nebyla aktivována, začne domáhat vrácení peněz či změny SPZ na správné vozidlo.

TIP: Nejprve si důkladně ověřte platnost dálniční známky online.

Co to pro vás znamená?

Pokud opravdu máte aktivovanou dálniční známku, která není vaše, může vás tento omyl přivést do potíží se zákonem. V případě, že je dálniční známka „vašeho“ vozidla stornována nebo je převedena na jinou SPZ, hrozí, že se ocitnete na dálnici bez platné dálniční známky. Jestliže nemáte zrovna šťastný den, a cestou narazíte na policejní kontrolu, může tato náhodná chyba skončit pokutou až ve výši několika desítek tisíc korun.

Včasné vyřešení pomůže

Pokud zjistíte, že je na vaší SPZ aktivní dálniční známka, kterou jste si nekoupili, je důležité co nejdříve konat. Za předpokladu, že dálnici téměř nevyužíváte, a pohybujete se pouze mimo placené úseky, není se čeho obávat. Nicméně jezdíte-li po dálnici pravidelně, a zrovna jste se chystali koupit novou dálniční známku, pořiďte si ji raději před cestou. Budete mít jistotu, že známka je skutečně vaše, a vyhnete se možným potížím při kontrole.

Co dělat, když u své SPZ najdu aktivní dálniční známku?

Nenechte se nečekanou aktivní dálniční známkou překvapit. Pokud víte, že se nejedná o vámi zakoupenou známku, je nejlepší se pojistit aktivací vlastní dálniční známky. V dnešní době, kdy se může stát cokoliv, je vždy lepší být na takové situace připraven a předejít zbytečným problémům.