Zákaznická podpora

(+420) 228 229 397

ZASAZENO 56560

Jak se kontroluje dálniční známka?

Dálniční známka je nezbytným povolením, které řidiči potřebují pro jízdu po dálnicích a vybraných silnicích v mnoha zemích. Kontrola dodržování dálničního poplatku je důležitou součástí správy dálniční sítě a slouží k financování údržby a rozvoje těchto komunikací. V tomto článku se podíváme na to, jak se kontroluje dálniční známka a co byste jako řidič měli vědět.

Online kontrola dálniční známky

Pokud chcete zjistit platnost dálniční známky, není třeba chodit na fyzické místo. Můžete využít jednoduchý a pohodlný způsob prostřednictvím online formuláře pro ověření platnosti dálniční známky. Tato specializovaná stránka poskytuje možnost kontroly platnosti dálničních známek. Zde vyplníte několik údajů jako je registrační značka vozidla a rok narození majitele. Tyto informace jsou nezbytné pro ověření platnosti dálniční známky.

Jakmile jste zadali požadované údaje, stiskněte tlačítko „Kontrola platnosti“. Web czdalnice.cz provede kontrolu platnosti dálniční známky na základě poskytnutých informací. Výsledek kontroly se zobrazí na obrazovce. Budete okamžitě informováni, zda je vaše dálniční známka platná či neplatná. Tímto jednoduchým krokem můžete rychle ověřit, zda máte platnou dálniční známku před vjezdem na dálnici.

Webová stránka czdalnice.cz vám tak poskytuje pohodlný a spolehlivý způsob kontroly platnosti dálničních známek, který vám ušetří čas a usnadní správu vaší jízdy po dálnicích.

Kontrola na dálnicích

Jedním z nejčastějších způsobů kontroly dálniční známky je fyzická kontrola na zpoplatněných úsecích. Kontrola je obvykle prováděná policií nebo celní správou České republiky. Samotná kontrola probíhá pomocí hlídkových vozidel, která jsou vybavena kamerami, které rozeznávají SPZ. Dalším způsobem kontroly je připojení se ke kontrolním branám, které snímají poznávací značky nebo fyzická kontrola na odpočívadlech nebo parkovištích. Pokud řidič nemá platnou dálniční známku nebo je povolení pro jízdu po dálnici neplatné, může být potrestán pokutou nebo jiným sankčním opatřením. 

Pokud dojde k odhalení řidiče, který se dopravoval na úseku dálnice bez dálniční známky, může tomuto řidiči příslušný orgán udělit pokutu ve výši až 20 000 Kč. Řidič bez dálniční známky může být sankcionován jen v případě, že se na něj nevztahuje osvobození od dálničních poplatků. Nejčastější udělovaná výše pokuty je však 2 000 Kč na místě. 
Kontrola na dálnicích se vztahuje právě také na subjekty osvobozené od těchto poplatků. Pokud fyzická nebo právnická osoba využije tohoto osvobození, aniž by na něj měla nároky s účelem zneužít tento systém, může se pokuta za tento čin vyšplhat až na částku 100 000 Kč. V případě, že se na zpoplatněném úseku dálnice objeví vozidlo, které má nárok na osvobození od poplatků, ale řidič nepodal oznámení o osvobození, hrozí dotyčnému pokuta ve výši až 50 000 Kč.

Na všechny řidiče tak apelujeme, aby při plánované cestě po dálnici vždy nejprve zakoupili dálniční známku.