Zákaznická podpora

(+420) 228 229 397

ZASAZENO 56560

Jak ověřit platnost dálniční známky

Jak zjistit, jestli má auto dálniční známku

Zjistit, jestli má vozidlo dálniční známku, je dnes velmi jednoduché a existuje již několik způsobů, jak to zjistit.

Prvním způsobem je ověření prostřednictvím internetu. Konkrétně na webových stránkách CZdálnice. Zde stačí pouze vyplnit informace o vozidle, a to stát, kde je vozidlo registrováno, a jeho státní poznávací značku. Díky těmto informacím vám webový formulář dokáže ihned poskytnout informace o platnosti dálniční známky pro konkrétní vozidlo.

Další možností je například dotaz na dopravní policii. Tu stačí požádat o kontrolu a dopravní policie vám poskytne veškeré informace, které potřebujete.

Co hrozí, pokud nebude dálniční známka platná

Při neplatnosti dálniční známky je nejlepší, pokud se vyhnete dálniční síti a vyhnete se tak nepříznivým důsledkům, které z jízdy bez dálniční známky mohou plynout. Neplatná dálniční známka může přinést spoustu nepříjemností jako jsou pokuty nebo zdržení na vaší cestě. V České republice je možné obdržet pokutu ve výši až 5 tisíc korun při úkonu na místě. Pokud by došlo ke správnímu řízení, může být udělena pokuta až 20 000 Kč. Nejvyšší pokutu může dostat řidič, který by chtěl zneužít systému osvobození od dálniční známky. Zde může být udělena pokuta ve výši až 100 000 Kč. 

Do kdy mám dálniční známku?

Platnost dálniční známky závisí zejména na tom, na jakou dobu jste si ji koupili. V České republice je možné koupit dálniční známky platné po dobu deseti dnů, jednoho měsíce či jednoho roku. Pro krátké cesty je od roku 2024 nově dostupná také jednodenní dálniční známka.

Počátek a konec platnosti dálniční známky je uveden na potvrzení o úhradě. Pokud si dálniční známku zakoupíte s okamžitou platností, je počátkem právě den a čas zaplacení dálniční známky. 

Dále je možné zakoupit si dálniční známku s odloženou platností, a to až o 3 měsíce. V případě zakoupení takovéto dálniční známky začíná její platnost ve vybraný den o půlnoci. Konec platnosti dálniční známky je v den konce platnosti vteřinu před půlnocí.

Poslední možností konce platností dálniční známky je se zánikem nebo prodejem vozidla, jelikož dálniční známka je nepřenosná.

Registr dálničních známek

Český registr dálničních známek je elektronický systém, který slouží k evidenci platnosti elektronických dálničních známek pro motorová vozidla. Tento registr spravuje státní podnik České dálnice.

Po zakoupení dálniční známky obdrží řidič potvrzení o zaplacení a sním také počátek platnosti dané známky. Tato informace zároveň putuje do tohoto registru, který zaznamená, že vozidlo má platnou dálniční známku.

Díky tomuto faktu jsou potom složky, které kontrolují platnosti dálničních známek, schopné rozeznat, zdali má vozidlo platnou dálniční známku či nikoli.

Kromě kontroly pro státní orgány slouží také pro řidiče, kteří si díky tomuto registru můžou ověřit platnost své elektronické dálniční známky. Tu zjistíte pomocí jednoduchého formuláře, kde vyplníte informace o vozidle. Takto můžete během pár sekund ověřit dálniční známku na webu.