
Konečně jste si koupili dálniční známku a jste připraveni vyrazit na dlouhou cestu autem. Před vámi se rozprostírají kilometry hladkého asfaltu a vy se těšíte na pohodlnou jízdu. Ale co když se stanete účastníkem dopravní nehody? Dopravní nehody jsou stresující a nepředvídatelné situace, které vyžadují rychlou a správnou reakci.
Zde je devět základních kroků, které vám pomohou zvládnout tuto krizi efektivně a bezpečně, jak je doporučuje BESIP.
1. Nezapomínejte na své bezpečí
Místo nehody je nebezpečné nejen pro zraněné, ale i pro osoby pohybující se kolem. Zastavte na bezpečném místě, co nejblíže krajnici, zapněte výstražná světla, zatáhněte ruční brzdu, oblečte si reflexní vestu a označte nehodu výstražným trojúhelníkem. Ten by měl být na silnici umístěn minimálně 50 m před nehodou, v případě dálnice pak minimálně 100 m.
2. Buďte dobře viditelní
Reflexní prvky mohou zachránit život. Za snížené viditelnosti je místo nehody mnohem nebezpečnější. Přemístěte spolucestující do bezpečí. V místě nehody by se měli pohybovat pouze zachránci. Vaši spolucestující a ostatní osoby přemístěte do bezpečí mimo silnici za svodidla, aby nedošlo k dalším zraněním.
3. Zachovejte chladnou hlavu
Pára stoupající z chladiče není kouř, takže to nutně neznamená, že auto hoří. Téměř u všech závažných nehod dojde k proražení chladiče. Pokud nevidíte plameny, nepanikařte. Zajistěte vozidlo proti pohybu zatažením ruční brzdy a vypněte zapalování. Dávejte také pozor na neaktivované airbagy.
4. Zavolejte na tísňovou linku
Volejte na tísňovou linku 155 nebo 112. Řekněte operátorovi, kde se nehoda nachází a jaký je stav a počet zraněných osob. Nezavěšujte a přepněte telefon na hlasitý odposlech, abyste měli volné ruce pro poskytování první pomoci dle pokynů operátora.
5. Priorita pomoci ostatním
Paradoxně bývají těžce zranění často zcela potichu. Za pomoci operátora vyhodnoťte závažnost poranění jednotlivých účastníků nehody. U života ohrožujících zranění máte na poskytnutí první pomoci často jen pár minut. Nenechte se rozhodit člověkem, který panicky křičí, snažte se nejprve zkontrolovat všechny zasažené vozy.
6. Zastavte krvácení
Pokud zraněný masivně krvácí, zastavte krvácení přímým stlačením rány. Pro vlastní ochranu použijte gumové rukavice z lékárničky. Masivní krvácení je třeba zastavit okamžitě, protože každá vteřina může rozhodovat o něčím životě.
7. To, že se člověk nehýbe, neznamená, že nežije
Nenechte člověka zemřít jen proto, že se s ním bojíte pohnout. Vždy vyčkejte na rady operátora. Pokud zraněný nedýchá, zakloňte mu hlavu a zvedněte bradu, abyste uvolnili dýchací cesty. Pohledem a poslechem kontrolujte dýchání po dobu 10 vteřin. Pokud se během této doby alespoň 2x nadechne, udržujte volné dýchací cesty do příjezdu záchranářů.
8. Co když je třeba srdeční masáž?
Když zraněný nedýchá ani po záklonu hlavy, zahajte srdeční masáž. Pokuste se ho vyprostit z vozidla a položte ho na zem. Začněte stlačovat hrudník do hloubky 5–6 cm frekvencí 100–120 stlačení za minutu. Pokud jste proškolení první pomocí, můžete po každých 30 stlačeních provést 2 umělé vdechy.